Pulsoksymetr to nie tylko urządzenie, które pokazuje poziom natlenowania krwi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, mówi coś więcej niż tylko, jaka powinna być saturacja. Wiele osób kupując pulsoksymetr medyczny, zastanawia się: co oznacza pi. Pod tym skrótem kryje się indeks perfuzji. Co to jest pi w pulsoksymetrze?

Co to jest perfuzja?

Perfuzja (PI, perfusion index) to po prostu przepływ płynu ustrojowego w organizmie. Pojęcie to stosuje się zarówno w odniesieniu do całego ciała, jak i poszczególnych narządów. Współczynnik, który ją określa jest bardzo istotny. Nawet nieduże odchylenie od normy może być symptomem dręczącej organizm choroby. Utrzymanie perfuzji na odpowiednim poziomie gwarantuje poprawne działanie zarówno poszczególnych narządów, jaki i całego organizmu. W ludzkim ciele występuje szereg procesów autoregulacyjnych, których zadaniem jest kontrola perfuzji.

 

Pulsoksymetr pi – co to?

Perfuzja jest współczynnikiem, który najczęściej stosuje się do zilustrowania, czy krew przepływa w ciele w prawidłowy sposób. Wynik badania, który jest poniżej normy, najprawdopodobniej świadczy o zaburzeniu jakiegoś organu. W efekcie zaburzenia perfuzji może dojść do uszkodzeń różnych narządów.

Jeśli przepływ krwi zostanie zaburzony w płucach, wówczas u chorego mogą pojawić się objawy bardzo przypominające skutki zakażenia SARS CoV-2. Dlaczego? Zaburzona perfuzja może skończyć się zachwianiem procesów i działania układu oddechowego. Finalnie może prowadzić to do duszności. Najgorszym powikłaniem jest oczywiście zgon.

 

Od czego zależy poziom perfuzji?

Wskaźnik perfuzji (wyrażony jako pi % - procent pojemności minutowej) jest zależny od wielu czynników. Należą do nich, między innym, poziom zapotrzebowania konkretnego organu na składniki odżywcze oraz tlen, stanu naczyń krwionośnych, pojemności minutowej danego narządu i ciśnienia tętniczego.

 

Pulsoksymetr –jaki wybrać: z indeksem perfuzji czy bez?

Sam pulsoksymetr to urządzenie od lat wykorzystywane zarówno w leczeniu klinicznym, jak i domowym. By poszerzyć możliwości, jakie ma,  producenci od lat wzbogacają je w dodatkowe opcje, by usprawnić pulsoksymetrię. Dzięki temu w sklepie medycznym znaleźć można urządzenie do mierzenia saturacji, które jednocześnie umożliwia badanie innych parametrów niż tylko SpO2.

Współcześnie przyrząd do pomiaru saturacji, czyli oksymetr, często ma także funkcję pomiaru indeksu perfuzji. Zwykle taką dodatkową użyteczność mają nieco droższe modele. Czy warto za taki „bajer” dopłacić?

 Tak! Dlaczego? Zwykły pulsoksymetr medyczny, pokazuje tylko, ile jest tlenu we krwi pacjenta. W czasach pandemii to bardzo ważna informacja, ale dla pełnej oceny dobrostanu chorego to nadal trochę za mało.

Urządzenie medyczne, które ma wskaźnik indeksu perfuzji informuje, czy krew przepływa we właściwy sposób. Dzięki tym dwóm danym, można lepiej zdiagnozować pacjenta. Skrupulatna obserwacja jest szczególnie ważna w dobie pandemii i w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

Na pytanie: jaki kupić pulsoksymetr, odpowiedzią powinno być – taki, który ma wskaźnik Pi. Takie urządzenie jest wręcz obowiązkowe dla osób, które są rekonwalescentami po przebytym koronawirusie.

 

Jak działa pulsoksymetr z indeksem perfuzji?

Wyposażony w odpowiedni algorytm pulsoksmetr medyczny pokazuje współczynnik perfuzji na podstawie oceny siły pulsacji w określonym miejscu monitorowania (np. pulsoksymetr napalcowy pokaże perfuzję w palcu etc.). Pomiar wykonany przez takie urządzenie jest pośrednią i nieinwazyjną miarą perfuzji obwodowej. Urządzenie oblicza indeks perfuzji się za pomocą pulsoksymetrii, wyrażając sygnał pulsacyjny (podczas napływu tętniczego) - wskaźnik prezentowany jest w procentach.

Inaczej mówiąc, indeks perfuzji obwodowej to stosunek zakresu pochłaniania fali świetlnej o odpowiedniej długości (podczerwonej/czerwonej) przez przepływ pulsacyjny krwi krążącej (tętniczy) do niepulsacyjnego (żylny, włośniczkowy, tkankowy). Wyrażony jest w postaci liczbowej.

 

Pulsoksymetr – jakie wartości perfuzji są normą

Mając wyposażony w system do badania indeksu perfuzji pulsoksymetr, trzeba wiedzieć, jakie wyniki są akceptowalne, a jakie niepokojące. Za właściwy dla zdrowego człowieka  współczynnik %SpO2,  uważa się ten, który wynosi między 95 a 99%. Jeżeli  badanie pulsoksymetrem pokazuje niższy rezultat, należy udać się do lekarza.

 

Perfuzja płuc

Jeżeli perfuzja płuc jest  w normie, to oznacza, że krew przepływa przez naczynia płucne we właściwy sposób. O czym może świadczyć zaburzona perfuzja płuc? Najczęściej zmiany te powodują choroby układu oddechowego. Niektóre z nich (jak na przykład SARS CoV-2) mogą prowadzić do wyłączenia części miąższu płucnego z oddychania.

Pulsoksymetr medyczny, nawet ten ze wskaźnikiem indeksu perfuzji, nie pokaże, jaka dokładnie jest perfuzja płuc. Jak już wspomniano, urządzenie pokazuje ją w miejscu, gdzie jest założony klips. Jednak zły wynik połączony z niską saturacją może być wskazaniem do wykonania specjalistycznych badań. Jeżeli lekarz będzie chciał poznać dokładną perfuzję płuc, zleci scyntygrafię płuc.

 

sklepie medycznym Kredos znajduja się różnorodne modele pulsoksymetrów, dostosowane do potrzeb i placówek medycznych i samych pacjentów.