Pulsoksymetr to jedno z najczęściej kupowanych urządzeń medycznych. Z powodu pandemii, coraz więcej Polaków chce na bieżąco kontrolować poziom saturacji. Pulsoksymetr to sprzęt medyczny, który powinien znaleźć się w domowej apteczce starszych osób. Czym kierować się wybierając pulsoksymetr dla seniora?

 Pulsoksymetr – co to takiego?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne, które od lat używane jest w lecznictwie zamkniętym. Od chwili wybuchu pandemii SARS CoV-2 coraz więcej osób kupuje je na użytek domowy. Oksymetr w nieinwazyjny sposób (wykorzystując zjawisko pulsoksymetrii) mierzy poziom saturacji. Saturacja to natlenowanie krwi. Najprościej mówiąc, pulsoksymetr pokazuje niedotlenienie nim człowiek odczuje jakiekolwiek objawy.

Symptomy niedotlenienia, choć początkowo nieodczuwalne, mogą być już bardzo groźne dla chorego. Nierzadko prowadzą do i trwałych szkodzeń wielu narządów. Norma saturacji u zdrowego, niepalącego człowieka wynosi pomiędzy 95-98 proc. a u osób po 70 r. ż. za normę uznawany wynik w granicach 94-98 proc.

Niejeden pulsoksymetr ma także oznaczenie PI. Co oznacza Pi? Ten skrót to indeks perfuzji, czyli pokazujący, jakie jest przepływ krwi w organizmie.

 

Jaki pulsoksymetr kupić?

Jaki kupić pulsoksymetr dla osób 50 plus? Najprościej byłoby powiedzieć, że po prostu dobry. Na rynku znaleźć można setki modeli, które różnią się ceną, jakością i designem. Do wyboru mamy zegarki z pulsoksymetrem, smartwach wyposażony w pulsoksymetr czy pulsoksymetry napalcowe.

Na pierwszy rzut oka wszystkie urządzenia wyglądają podobnie. W zasadzie mają też te same funkcje – mierzą puls i saturację. Różnią je jednak jakość wykonania i miejsce zakładania. Starsi pacjenci częściej wybierają klasyczne pulsoksymetry zakładane na palec. Dlaczego? Po pierwsze, jest to sprawdzony, solidny sprzęt, który łatwo obsłużyć. Po drugie łatwo go zamontować na palcu. W dodatku liczne modele napalcowe  wybaczają więcej użytkownikowi – delikatny ruch ręką w czasie pomiaru nie zakłuci wyniku.

Starsze osoby powinny zaopatrzyć się w taki pulsoksymetr medyczny, w który wbudowano duży wyświetlacz. Najlepszą rozdzielczość ma zawsze pulsoksymetr OLED. Dzięki tej technologii, obraz jest bardzo czytelny, a wynik zawsze wyświetlany jest w najlepszej rozdzielczości i z doskonałym kontrastem.

Koniecznie należy kupić oxymetr, który jest wyrobem medycznym. Wbrew pozorom nie każdy pulsoksymetr jest tego typu urządzeniem. W efekcie wskazane przez niego wyniki mogą odbiegać od prawdziwego pomiaru. Często modele „niemedyczne” kuszą niższą ceną, ale lepiej zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej i mieć pewność, że prezentują rzeczywisty stan saturacji.

Przede wszystkim pulsoksymetr, który chcemy nabyć, powinien mieć oznaczenie CE, czyli spełniać normy Unii Europejskiej. Istotne jest także, by był wykonany z materiału, który można łatwo i skutecznie zdezynfekować.

Warto także wybrać taki pulsoksymetr medyczny, który ma dodatkowe, przydatne opcje. Wygodnym „bajerem” jest pamięć ostatnich pomiarów, graficzne przedstawienie pulsu czy możliwość sparowania, dzięki Blootooth, ze smartfonem.

pulsoksymetr napalcowy bialy

Gdzie kupić pulsoksymetr ?

Ze względu na popularność i zapotrzebowanie, pulsoksymetry można kupić prawie wszędzie. Pulsoksymetr znajdziemy w Lidlu czy Biedronce. „Pulsoksymetr” to także jedno z najczęstszych wyszukań na Allegro czy OLX. Pulsoksymetr można kupić także w aptece.

Niestety nie każdy model zakupiony w sieciówce czy internecie jest wyrobem medycznym.  Oczywiście informacja o tym, czy jest to wyrób medyczny czy nie, powinna znajdować się na opakowaniu. W szale zakupów jednak łatwo ją przeoczyć. Nieuczciwi sprzedawcy czasem także zatajają takie dane. Z tego powodu lepiej pulsoksymetr nabyć w sklepie medycznym. Oferowane tam urządzenia do pomiaru tlenu mają odpowiednie certyfikaty, dobrą jakość i są wyrobami medycznymi.

Urządzenia do pomiaru nasycenia krwi tlenem, które nie mają odpowiednich atestów i nie były poddawane testom na symulatorach pacjenta dla przypadków desaturacji (nagłego spadku poziomu wysycenia krwi tlenem o kilka procent) oraz nie zostały sprawdzone w kwestii „wyłapywania” najczęstszych arytmii odnoszących się do rytmu pracy serca - częstoskurczu [tachykardii] i wolnego rytmu pracy serca [bradykardii] absolutnie nie sprawdzą się u osób przewlekle chorych.

 

Ile kosztuje pulsoksymetr?

Ile kosztuje pulosksymetr medyczny? Rozpiętość jest naprawdę spora. Cena pulsoksymetru zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Kończy się nawet na kilku tysiącach. Jednak te modele z wyższej półki, na użytek domowy, kosztują w okolicy 300 złotych. Wartymi polecenia modelami są: Pulsoksymetr PO40 oraz Pulsoksymetr PO60 bluetooth. Są niewielkie, poręczne, wiarygodne i mają szereg przydatnych udogodnień. Doskonałe cenowo produkty w tej kategorii posiada sklep medyczny Kredos. 

 

Pulsoksymetr- komu się należy?

Pulsoksymetr od rządu, a dokładniej od Ministerstwa Zdrowia, może dostać każdy, kto choruje na COVID-19. Chorzy, którzy ukończyli 55 lat i otrzymali pozytywny wynik testu na koronawirusa z automatu włączani są do publicznego programu Domowej Opieki Medycznej. Młodsze, ale dorosłe osoby, także mogą przystąpić do tej inicjatywny. Wystarczy jedynie wypełnić specjalny formularz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Każdy, kto bierze udział w projekcie Domowej Opieki Medycznej otrzymuje, za pośrednictwem poczty, pulsoksymetr do mierzenia saturacji.  Tą samą drogą następuje także zwrot pulsoksymetru.