Nadciśnienie tętnicze jest nazywane ,,cichym mordercą”, dlatego że przez bardzo długi czas może nie dawać objawów, niszcząc naczynia, serce i nerki pacjenta. Nieleczone może prowadzić do miażdżycy, udaru lub zawału. Co zatem robić, gdy dowiemy się, że chorujemy na nadciśnienie tętnicze?
Upewnienie się co do diagnozy
Zazwyczaj lekarz upewnia się co do słuszności swojej diagnozy. Polega to na zleceniu pacjentowi badania holterowskiego, które monitoruje pracę serca przez całą dobę, czasami wystarczające okazuje się klasyczne EKG. Wykonuje się także badania krwi (morfologię i badania biochemiczne) i badania moczu. Poznajemy w ten sposób stężenie sodu i potasu, które są bardzo ważnymi elektrolitami. Badanie moczu pozwala na ocenę stężenia białka i kreatyniny. W ten sposób można ocenić funkcjonowanie nerek. Konieczne może okazać się wykonanie USG. przydatne jest również badanie poziomu glukozy we krwi i poziomu lipidów. Zaleca się by przed wizytą u lekarza pacjent poznał swoje BMI (należy określić swój wzrost i zważyć się) i obwód talii.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Czynniki takie jak: wiek obciążenie rodzinne, płeć i rasa (nadciśnienie częściej występuje u rasy kaukaskiej) zaliczamy do czynników nie podlegających modyfikacji. Jednak na niektóre nawyki zwiększające ciśnienie krwi, pacjent może wpływać. Poza ewentualną farmakoterapią, chorzy na nadciśnienie powinni zastosować się do następujących zaleceń:
- unikanie soli w diecie i spożywanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczów. Produkty bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol mogą blokować tętnice i zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
- ograniczenie spożywania węglowodanów, należy pamiętać że powinny one stanowić minimalny procent codziennej diety, nie bez znaczenia jest także kontrola dziennego spożycia białek, zapotrzebowanie na nie powinno być ustalone indywidualnie
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała ze szczególnym uwzględnieniem unikania otyłości brzusznej, bo to ona predysponuje w szczególności do nadciśnienia tętniczego, u kobiet obwód talii powinien wynosić poniżej 86 cm, a u mężczyzn poniżej 100 cm
- unikanie alkoholu i papierosów
- dbanie o regularną aktywność fizyczną, zaleca się by codziennie wykonać dziesięć tysięcy kroków, lub trzydziesto minutową codzienną aktywność. Niemniej nie powinna to być aktywność fizyczna polegająca na intensywnym krótkotrwałym wysiłku, na przykład podnoszenie ciężarów. Dochodzi wtedy do nagłego podwyższenia ciśnienia.
Leczenie nadciśnienia
Celem leczenia jest utrzymanie ciśnienia krwi poniżej 130 na 80 mmHg i obniżenie wystąpienia ryzyka choroby sercowo- naczyniowej. Należy pamiętać, że to lekarz dobiera leki indywidualnie dla pacjenta. Najczęściej są to diuretyki, B-blokery, blokery kanału wapniowego lub inhibitory konwertazy angiotensyny. Nie wolno brać żadnych środków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Wszelkie działania niepożądane występujące po zażyciu leków, powinny zostać niezwłocznie zgłoszone lekarzowi prowadzącemu. Lekarz może zadecydować także o konieczności konsultacji z dietetykiem. Nie wolno odstawić leków nawet kiedy pacjent czuje się dobrze. Ważne żeby pacjent codziennie mierzył ciśnienie w domu i starannie je zapisywał, uwzględniając datę i godzinę mierzenia. W regularnym zażywaniu leków może pomóc pudełko umożliwiające przydzielenie leków na każdy dzień. Nie powinno się dopuszczać odstępstw od diety i planu ćwiczeń. Pamiętajmy również, że im pacjent jest bardziej świadomy z czym wiąże się i jak przebiega jego choroba, tym większa szansa powodzenia leczenia. Zazwyczaj lekarz zaleca monoterapię, później leki się łączy. Jeśli ciśnienie skoczy nagle, można zażyć leki stosowane podjęzykowo. Nadciśnienie tętnicze jest klasyfikowane jako choroba przewlekła, zatem zażywanie leków może towarzyszyć pacjentowi do końca życia. O wyleczeniu mówimy wtedy, gdy nadciśnienie jest konsekwencją choroby pierwotnej. Na początku terapii lekarz zaleca zazwyczaj częstsze wizyty, dopiero kiedy leczenie jest ustabilizowane wizyty są rzadsze.
Co można jeszcze zrobić by obniżyć ciśnienie krwi?
W proces dbania o prawidłowe ciśnienie warto zaangażować całą rodzinę. Wiadomo, że wytrwałość w diecie czy też rzuceniu palenia, łatwiej wypracowywać razem.
- Produkty bogate w węglowodany takie jak jasne pieczywo i makaron lepiej zastąpić brązowym ryżem
- Jeśli nie mamy pomysłu na dania i nie jesteśmy pewni czy dany produkt jest wskazany w diecie osoby chorej na nadciśnienie, najbezpieczniej wybierać owoce i warzywa i produkty pełnoziarniste
- Potrawy pozbawione soli nie muszą być pozbawione smaku, istnieje wiele przypraw takich jak: pieprz czy kurkuma
- Tłuszcze nasycone zawarte w mięsach i mleku można zastąpić tymi znajdującymi się w orzechach. Tłuszcze zwierzęce, zawarte na przykład w smalcu powinno zamienić się na te pochodzenia roślinnego.
- Jeżdżenie samochodem lepiej zastąpić spacerem
- W ograniczeniu stresu może pomóc rozsądne gospodarowanie czasem, budowanie więzi z bliskimi ludźmi i ogólnie pojęte dbanie o siebie.
Każdy z nas powinien posiadać własny ciśnieniomierz, dokonując codziennych, rutynowych pomiarów ciśnienia krwi. Dobry ciśnieniomierz można kupić za pośrednictwem sklepu medycznego Kredos.