Zimne dłonie i stopy to coś, co znają chyba wszyscy. Sporadycznie zdarza się to nawet całkiem zdrowym osobom. Jednak jest wiele osób, które mają zimne dłonie/stopy notorycznie i to nawet wtedy, gdy kończyny nie są narażone na niską temperaturę. Przyczyny tego stanu mogą być różne – od błahych po nawet bardzo poważne. Co mogą oznaczać wieczne zimne dłonie i stopy i jak sobie z tym poradzić?
Przyczyny ciągle zimnych dłoni i stóp
Zimne dłonie i stopy kojarzą się po prostu z przemarznięciem z powodu nieodpowiedniej ochrony przed zimnem. Jednak mogą zdarzyć się również wtedy, gdy jest ciepło, a wtedy ta przyczyna odpada. Winne jest coś innego. Przede wszystkim zimne dłonie i stopy kojarzą się z problemami z krążeniem. To prawda. Krążenie w końcówkach kończyn może zostać zaburzone w wyniku tak błahej rzeczy jak zbyt ciasne skarpetki czy buty, ale też z powodów znacznie poważniejszych, jak niedociśnienie, ucisk na nerwy i naczynia krwionośne w kończynach (np. łokciach czy łydkach), zwężenie naczyń przez blaszki miażdżycowe czy nawet choroby niedokrwiennej nóg lub zakrzepicy.
Kolejna przyczyna zimnych kończyn to skrzywienia kręgosłupa, które mogą powodować uciski na okoliczne nerwy i oprócz bólu przyczyniać się do drętwienia kończyn, które objawia się także ich wychłodzeniem. Wśród przyczyn chorobowych znajdziemy również niedobory żelaza, choroby tarczycy, a szczególnie jej niedoczynność, której podstawowym objawem jest nietolerancja zimna lub objaw Raynauda, czyli napadowe zwężenie tętnic, którego przyczyny mogą być naprawdę bardzo poważne (nawet białaczka, WZW czy choroby tkanki łącznej). Oprócz tego zimne dłonie i stopy to również skutek nadmiernego stresu. Aktywuje on układ współczulny odpowiadający za reakcję „walcz albo uciekaj”. Następuje wtedy przyspieszenie pracy serca wraz ze zmianą obiegu krwi w organizmie, która kierowana jest głównie do najważniejszych organów i narządów, od których odpowiedniego funkcjonowania zależy nasze życie, a pomijane zostają drobne naczynia, które doprowadzają krew na przykład właśnie do dłoni, stóp i palców. Następuje więc niedotlenienie tych części ciała, co powoduje wyziębienie.
Odwrócenie sytuacji powoduje dopiero uruchomienie układu przywspółczulnego, kiedy praca serca zwalnia, naczynia rozszerzają się a organizm rozgrzewa. Warto jednak pamiętać, że nie tyle stres działa negatywnie na nasz organizm, ale przede wszystkim nawracający. Często powtarzające się skurcze naczyń skutkuje właśnie m.in. wyziębieniem skóry. Ponadto wychłodzeniu sprzyja utrzymywanie dłoni i stóp czy też całych kończyn w nienaturalnej pozycji (np. siedzenie noga na nogę, spanie z dłońmi pod głową albo długie opieranie się na dłoni). Wtedy kończyny drętwieją z powodu zaburzenia krążenia krwi lub powstałych ucisków na nerwy. Ponadto wychłodzeniu sprzyja też nadmierne stanie lub chodzenie. Nie można też zapominać o negatywnym wpływie używek – tytoniu i alkoholu. Ich nadużywanie także może powodować między innymi wychłodzenie kończyn.
Jak sobie radzić z wiecznie zimnymi dłońmi i stopami?
- Przede wszystkim jeśli nie znajdujemy przyczyny zimnych stóp w niskiej temperaturze otoczenia lub własnych błędach i zaniedbaniach, warto udać się do lekarza, który zleci badania profilaktyczne. Warto też przeanalizować swoje ogólne samopoczucie. Jeśli odczuwamy bóle kręgosłupa, warto powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnemu, który da skierowanie do ortopedy. Jeśli zaś sprawa wygląda na problemy z krążeniem, dostaniemy skierowanie do kardiologa albo pulmonologa.
- Zdiagnozowanie i leczenie problemu zdrowotnego, który okaże się przyczyną naszych problemów z zimnymi kończynami może pomóc w złagodzeniu tej dolegliwości. Oprócz tego sami możemy próbować na różne sposoby radzić sobie z tą przypadłością powodującą niemały dyskomfort.
- Przede wszystkim nie dopuszczajmy do wyziębienia kończyn. Nośmy ciepłe skarpety, buty czy rękawiczki w zimne dni, a szczególnie zimą. Unikajmy aktywności, przez które szybko marzną nam kończyny. Pamiętajmy, aby buty nie były za ciasne, a skarpetki lub bransoletki zbyt obcisłe. Starajmy się także nie nadużywać alkoholu i rzucić palenie, jeśli jesteśmy palaczami.
- Ponadto możemy pomagać sobie poprzez dogrzewanie kończyn. W przypadku wychłodzenia spowodowanego długotrwałą nienaturalną pozycją wystarczy ją zmienić i starać się takich pozycji unikać. Dłonie możemy rozgrzać przez pocieranie, chuchanie, a zimą poprzez przyłożenie do ciepłego kaloryfera lub moczenie w ciepłej wodzie. Stopy zaś także można wymoczyć w ciepłej wodzie, jednak szybko mogą wrócić do poprzedniego stanu. Nie moczmy nigdy kończyn w zimnej wodzie.
- Warto stosować rozgrzewające masaże na stopy. Pomocny może okazać się but rozgrzewający, który może mieć także funkcję masażu. Ponadto pamiętajmy, że zimne stopy mogą skutecznie przeszkadzać w spaniu i utrudniać zasypianie, więc warto zadbać o coś rozgrzewającego do łóżka. Może to być wkład rozgrzewający lub termofor. Ewentualnie można też spać w skarpetkach.
- Oprócz tego warto pamiętać o zadbaniu o masę mięśniową i o relaks. Nauczmy się radzić sobie ze stresem, znajdźmy sposoby na odstresowanie, odprężenie i choć nie zawsze jest to możliwe, starajmy się unikać sytuacji bardzo stresujących.
Warto spojrzeć, co ma w swojej ofercie sklep medyczny Kredos, by spośród dostępnych produktów znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.