Przy okazji wybuchu pandemii Sars Cov 2, okzało się, że malutki aparat zwany pulsoksymetrem stał się obowiązkowym elementem wyposażenia prawie każdej domowej apteczki. Czym kierować się przy jego zakupie i kto powinien zdecydować się na jego zakup?

Jeszcze kilka lat temu pulsoksymetr kojarzył się tylko z pobytem w szpitalu i podłączeniem do kardiomonitora. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pulsoksymetr medyczny zawędrował pod dach tysięcy Polaków. To niewielkie urządzenie umożliwia pomiar tętna i pokazuje, jaka powinna być saturacja, a jaką pacjent w chwili mierzenia ma. Wiele osób myśli, że pulsoksymetr zakłada się tylko na palec. Tymczasem w sklepie medycznym czy aptece można kupić także pulsoksymetr napalcowy. Jaki wybrać pulsoksymetr, by był najlepszy? Kto powinien się zdecydować na jego zakup?

 

 Co mierzy pulsoksymter napalcowy?

Bez względu na część ciała, na której jest umieszczany, pulsoksymetr mierzy dokładnie to samo. Urządzenie to stworzono do nieinwazyjnego pomiaru natlenowania krwi tętniczej. Zarówno pulsoksymetr zakładany na palec, jak i ten umiejscowiony na nadgarstku, wykorzystują metodę pulsoksymetrii. Mierzenie tlenu we krewi jest możliwe, ponieważ urządzenie sprawdza pochłanianie przez tkanki ciała promieniowania dwóch fal o różnych długościach.

Najprościej mówiąc, pulsoksymetr medyczny  mierzy pochłanianie promieniowania fal czerwonych (660 nm) i podczerwonych (940 nm) przez erytrocyty, znajdujące się w naczyniach włosowatych ciała. Pomiar pulsoksymetrem to po prostu obliczenie stopnia nasycenia hemoglobiny tlenem przez zamontowane na ciele urządzenie (SpO2). Ujmując to jeszcze bardziej skrótowo, pulsoksymetr wyjaśnia, ile tlenu ma we krewi badany człowiek.

 

Jaki pulsoksymetr - forum

Pandemia COVID – 19 sprawiła, że zapotrzebowanie na pulsoksymetry gwałtownie wzrosło. Producenci zaczęli też projektować coraz więcej urządzeń mierzących saturację. Mają być jak najwygodniejsze do używania w warunkach domowych. Powinny być dostosowane zarówno do młodszych osób, jak i starszych. Wyzwaniem zwłaszcza jest pulsoksymetr dla seniorów. 

Internetowe fora zalewają pytania „jaki pulsoksymetr wybrać” czy „który pulsoksymetr kupić”. Poza sporami o idealny model czy parametry, internauci dyskutują nad wyższością napalcowego i nadgarstkowego pulsoksymetru. Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie, że można założyć to urządzenie mierzące saturację i perfuzję w inne miejsce niż na palec.

Tymczasem, ze względu na bardzo łatwą obsługę, na popularności zyskały pulsoksymetry nadgarstkowe. Choć rzadko wykorzystuje się je w leczeniu klinicznym, to są chętnie kupowane na użytek domowy. Na potrzeby osobistej kontroli jego dokładność jest odpowiednia. Na pewno sprawdzi się w przypadku osób aktywnych (sportowcy sprawdzają saturację w czasie ćwiczeń) czy tych, którzy nie mogą utrzymać klipsa od pulsoksymetru na palcu.

 

Jak korzystać z pulsoksymetru nadgarstkowego?

Wiele osób głowi się, jak używać pulsoksymetru. Tymczasem to naprawdę proste. W zasadzie nie różni się niczym od założenia zegarka. Mając takie urządzenie, nie musimy zastanawiać się, na który palec pulsoksymetr musi być zamontowany. Nie musimy również trzymać dłoni w niewygodnej pozycji. Mierząc saturację i perfuzję przy użyciu pulsoksymetru nadgarstkowego, trzeba pamiętać o jednej istotnej kwestii. Powinien być on wykonany w miejscu, w którym nie ma mocnego oświetlenia. Intensywne światło może mieć negatywny wpływ  na pomiar SpO2. By badanie było przeprowadzone w jak najlepszych warunkach, warto osłonić obszar czujnika (ręcznikiem chirurgicznym lub gazą przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

 

Jaki pulsoksymetr nadgarstkowy wybrać?

 Pulsoksymetr nadgarstkowy zwykle ma formę bransoletki z tworzywa sztucznego, zegarka typu smartwatch lub smartband z pulsoksymetrem. Lepsze modele wykonane są z materiałów, które  nie absorbują potu. Często są także wodoodporne i mogą przetrwać upadek nawet z dużej wysokości. Takie zegarki z pulsoksymetrem mają opcję bluetooth, dzięki której można na bieżąco wysyłać pomiar do aplikacji w telefonie lub odpowiedniego miejsca w prywatnej chmurze. Warto wybierać te modele, które mają aluminiową ramkę, obrotowe pierścienie i duży wyświetlacz. Pulsoksymetr oled opinie ma bardzo dobre. Użytkownicy cenią go za doskonałą jakość wyświetlania. Zdecydowanym polusem zegarka z pulsoksymetrem czy smartbanda, który mierzy saturację jest innowacyjny czujnik biomonitoringu. Pozwala on na stabilny pomiar natlenienia - saturacji SpO2.

 

Normy saturacji

Choć wiele „smart” urządzeń z funkcją pulsoksymetru już przy odczycie wyniku pokazuje, czy jest on dobry czy zły, warto znać normy. Hemoglobina we krwi zdrowego człowieka jest natlenowana na poziomie na poziomie od 95% do 99%.  

 

Pulksoksymetr – symbol PI co to jest?

Wśród użytkowników domowych urządzeń do sprawdzania saturacji często pojawia się pytanie co oznacza „PI” na pulsoksymetrze. Jest to oznaczenie wskaźnika perfuzji (znanego też pod nazwą indeks perfuzji). Wspomniany wskaźnik wyraża stosunek pulsacyjnego przepływu krwi do niepulsacyjnego – statycznego przepływu w miejscu pomiaru (np. na nadgarstku). Indeks perfuzji jest wskaźnikiem siły pulsu w miejscu założenia czujnika pulsoksymetru.

Choć współczesne pulsoksymetry (napalcowe czy nadgarstkowe) są coraz lepsze, zawsze mogą się rozkalibrać lub zespuć. Dlatego, jeżeli czujesz, że masz duszność a pulsoksymetr mimo wszystko pokazuje prawidłowy wynik saturacji, i tak koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Chcąc wybrać pulsoksymetr, z całą pewnością warto zwrócić uwagę na ofertę, jaką oferuje sklep medyczny Kredos.